Németh Zoltán vagyok, 1943. május 28.-n születtem. Az általános iskola elvégzése után a Kőolajbányászati és Mélyfúróipari technikumot végeztem el, majd rádió-televízió műszerész szakmát tanultam és dolgoztam mint műszerész. Később a Puskás Tivadar Híradásipari technikumban technikus minősítő vizsgát tettem. 1968-an megnősültem, két fiam van, mindketten a számítástechnikával foglalkoznak. Szüleim elmondása szerint 3-4 éves lehettem amikor már lelkesen csavargattam a műsorvevő készülék állomáskeresőjét. Lehet, hogy már akkor kezdődött? 1958-an egy Rádiótechnika folyóirat került a kezembe, amely meghatározta a további ténykedésemet, akár a hobbymra vagy a munkámra gondolok.


Igy kezdődött....

Még abban az évben megfigyelő vizsgát tettem, és HA1-0215 és később HA1-704 hívójellel, mint megfigyelő amatőr kezdtem el a rövidhullámú amatőr sávokban hallgatni az ott egymással forgalmazó amatőröket. Mivel a rádiózás szakmai oldala is megfogott, így a forgalmi ismeretek bővítésével együtt kezdtem el egy 0-V-2-es vevőt építeni, amit később szuper rendszerű készülékké alakítottam. 1961-ben "A" fokozatú vizsgát tettem és 1962-ben HA1ZH hívójelet kaptam.

Az első QSO 1962. 05. 26. OK3CCM 3,5MHz cw rst 599
1962. májusban kezdtem "dolgozni" egy általam épített 10 W-os távíró majd később AM üzemben működő készülékkel.Az antennám egy VS1AA volt. Egy év után a "B" fokozatú vizsga letétele után már minden amatőrsávon rádiózhattam. 1963-ban kisebb lett a készülék, bár a teljesítményt megnöveltem 50 W-ra. Antennám a népszerű G5RV lett.


1963-ban kisebb lett a rig,

1966-ban †HA1ZF Andel János amatőrtársammal megalakítottuk Nagykanizsán a rádió klubbot ahol klubtitkár lettem, és a HA1KZH hívójelű kollektív állomáson több éven keresztül adóállomás felelős voltam. Az első adókészülék saját építésű volt. Elindult az operátor képzés és közülük néhányan később egyéni engedélyesek lettek.

1968-ban elkezdtem építeni 9 MHz-es szűrővel egy SSB adót amely alapja lett a későbbi 5 sávos SSB adó-vevőmnek és hamarosan antennám a felső sávokon 14-21-28 MHz-en 2 elemes QUAD-dal egészült ki, ami szintén saját építésű volt, míg 3,5-7 MHz-en egy párhuzamos dipól váltotta fel az addig használt többsávos G5RV antennát.
Az első SSB QSO 1968. 08. 31. HA3NE 3,6 MHz rs 59


5 sávos 100W-os TCRV és az első SSTV készülékek.

Az összeköttetések befejezéseként kapott QSL lapokból lassan sikerült megkérni egy-két diplomát, oklevelet. Hazai és nemzetközi versenyeken egyre többet vettem részt, ahol sok új DXCC körzettel lehetett gyarapítani a meglévők számát. 1972-ben a HA Országos bajnokság távbeszélő kategóriájában 2. helyezést értem el. A következő években kevesebbet rádióztam és annál többet építettem, azért, mert 1973-ban érdeklődésem az SSTV - lassú letapogatású amatőr televízió - felé irányult. Elsők között "fertőzött" meg ez az üzemmód országon belül és azóta is nagy lelkesedéssel foglalkozom a vele kapcsolatos műszaki megoldásokkal és vadászom az állomásokat. Saját készítésű kamerával és monitorral kezdtem el dolgozni. Megépítem és használtam a "mechanikus kamerát" amit amatőr berkekben csak "képesztergának" hívtunk.
Az első SSTV QSO 1973. 02. 11. SM5CLW rsv 595

 


Hosszú utánvilágítású
katódsugárcsöves sstv monitor

A képek kezdetben fekete-fehér 8 sec idejűek voltak. A kép megjelenítése egy hosszú utánvilágítású katódsugárcsővel üzemelő monitorral történt. Itt látható a megépített katódsugárcsővel kivitelezett monitor, mely elektroncsöves felépítésű. A képcső 8 cm átmérőjű , és a katódsugárcső tulajdonságából adódó "emlékező" képességét használták fel a kép megjelenítésére.


Monitor felülről

A kidobozolt monitornál látható az "ágyúcső" mely a megfelelő mágneses árnyékolást adja a képcsőnek, a kis és nagyfeszültségű transzformátorok, a tápegység és az eltérítő valamint a videó fokozat elhelyezkedése.


Tranzisztoros kamera

A kamera, tranzisztoros felépítésű, PCT 254-es vidikonnal, saját készítésű eltérítő tekercsekkel és fókusz tekercsel üzemelt. A készülékkel 8 sec-os fekete-fehér képeket lehet készíteni lassú letapogatású üzemben. Az objektív által a vidikon jellemezére leképzett képet a rendszernek megfelelő sor és képszinkron jelekkel kell felbontani illetve letapogatni.Ezután a videó jellel összekeverve kapjuk a komplett SSTV jelet.



A kamera belülről

Látható a kidobozolt kamerában lévő PCT 254-es vidikon, a saját készítésű eltérítő és fókusztekerccsel, valamint az árnyékolt videó erősítő - a lehajtott panelen - a VCO áramkör ami mindig a megfelelő frekvenciát adja a kimenetre a fekete-fehér képpontoknak és a szinkronjeleknek a függvényében.

1972-ben a saját készítésű tcvr 100 W, a PA 2 x GI30, 9 MHz xtal szűrős KF, részben tranzisztoros és csöves felépítéssel. A monitorok SSTV-re és egy ZX Spectrum a lassú kamerához, feliratozásra. A technika fejlődése az SSTV üzemmódban is változást hozott. A "lassú" rendszeren alapuló képátalakításnál hamarosan az un. mintavételes kamera, valamint a vevő oldalon használt monitorokat az SSTV konverterek megjelenése váltotta fel. Az analóg-digitális átalakítókkal felépített készülékeket már nemcsak a fekete-fehér, de a színes képek adására is lehetett használni.

FSTV-SSTV converter G3WCY és G4ENA alapján.

Hamarosan megépítettem az első tranzisztoros és integrált áramkörös SSTV konvertert, amit megfelelő irodalom segítségével és saját elképzeléssel kibővítve készítettem el. Végül 8, 16, 32 sec fekete-fehér és 48, 96 sec színes üzemben is eredménnyel használtam. Az alapja a készüléknek a G3WCY és G4ENA által készített gyors-lassú átalakító volt. 1989-ben a ROBOT 1200 C SSTV konverter megjelenése után VK3LM által kiadott LM 9000 C konvertert építettem meg, ami már tudta az új SSTV üzemmódokat pl: Martin és Scottie-t is. A használt üzemmódokat egy EPROM tartalmazta. A készülékkel már kiváló színes képet lehetett váltani az állomásokkal.

 


Saját építésű LM 9000 C sstv konverter

A konverter 8031-es mikroprocesszorral működik, nagy felbontással, 256 pixel és 240 sor, 262.144 színben. EPROM, G3OQD V4.2. Használható valamennyi SSTV üzemmód, lehetőség van a képek feliratozására, tárolására. 4 színes vagy 8 fekete-fehér kép tárolására alkalmas. Egy menürendszerrel kiválasztható: beállító ábra, karakter generátor, oszcilloszkóp - ami a jelre való pontos ráállást segíti - színsáv generátor, lépcsőjel és hanggenerátor segíti a használatot. FSTV kamerát vagy külső videó jelet csatlakoztatva a normál TV képet a kiválasztott üzemmódnak megfelelő SSTV képpé alakítja.A konverterhez később interfészt építettem az első 286-os számítógépemhez, hogy egy megfelelő programmal képeket lehessen fel és letölteni valamint tetszés szerint ezeket alakítani.
Majd egyre több számítógépre írt amatőr program jelent meg, megkönnyítve a különböző üzemmódok használatát.


IVCA DX Contest 1987 #1 Worldwide

1973-ben "C" vizsgát tettem. 1981-ben a GARTG SSTV verseny 2. helyén végeztem világviszonylatban. 1982-ben kaptam az első SSTV diplomát a német DSSD Nr.1.
1987-ben az amerikai IVCA SSTV versenyen értem el azt ami az eddigi amatőr tevékenységem "csúcspontja" lett. Világviszonylatban első helyen végeztem. A versenyt először rendezte meg az IVCA, ekkor 324 állomás dolgozott 47 országból. Ezen a versenyen, 1988, 89, 90, 92, 94-ben harmadik helyezett, 1993-ban negyedik lettem.


24. SSTV Activity Contest #3.

1999-ben a JASTA Japán SSTV versenyen második, 2001-ben a JASTA SSTV Aktivitási versenyen,- ami egy hónapig tartott augusztusban - a harmadik lettem. 2006-ban a QTC-JAPÁN-SSTV versenyen második helyezést értem el.
A saját készítésű adó-vevők után több éven keresztül egy FT-277 B-vel rádióztam, sok saját megoldással kiegészítve. Így már saját készítésűnek is mondhatom. Minden amatőrsávon üzemképes, beleértve a WARC sávokat is. Jelenleg egy Kenwood TS-870S készülékkel forgalmazok. Antennáim az évek alatt sokat változtak. Dipólok 1,8-10,1 MHz-re és az antennák "királynője" egy 2 elemes QUAD saját készítés 5 sávra 14-28 MHz-ig 2007-ig használtam. Jelenleg használt antennáim, 1,8-7 MHz dipolok, 10,1 MHz inv. V. 14-28 MHz-re vertical. Szeretek vadászni az érdekes hívójelekre, kedvenc üzemmódom az SSTV maradt, de a digitális üzemmódokat is használom, a távíró és távbeszélő mellett.

 

Az amatőr programokból nagyon sokat kipróbáltam. A megjelent SSTV programokat egy-két kivétellel mind használtam. Jelenleg az LM 9000 C általam megépített SSTV konverter mellett használom a GEST 2, SCAN, HI-RES és a ROBOT HELPER segédprogramokat, egy interfésszel - saját építés - a konverter és a számítógép között. Ezek mellett használom még az MMSSTV, MMTTY, DIGIPAN amatőr programokat.

2002. május 26.-án negyven éve, hogy az első összeköttetésemet csináltam. Ebből az alkalomból megkértem a HA40ZH hívójelet, amit 2002. április 26.-tól 2002. december 31.-ig használtam.

2003 őszén elkészítettem az SSTV üzemmóddal kapcsolatos műszaki ismertetőmet, ami végül is egy A5-ös formátumú 120 oldalas füzet lett. Az első ilyen témájú hazai, rendszerbe szedett írás, amelyben az érdeklődő megtalál mindent ami az SSTV üzemmel kapcsolatos, a kezdettől - napjainkig. Sok kapcsolási rajzzal, az összeköttetések során kapott sstv képekkel, bemutatva , hogy mekkora fejlődésen ment keresztül az üzemmód. Remélve, hogy nagyobb kedvet sikerül csinálni azoknak akik most kezdenek, ismerkedni a rendszerrel.

2012-ben volt a rádióamatőr adóengedélyem 50 éves és ebből az alkalomból használtam a HA50ZH hívójelet. Több mint 100 ezer összeköttetést létesítettem az évek alatt. Kedvelt üzemmódok CW, SSB, SSTV, RTTY, PSK és a JT65.

Jelenleg 329 DXCC körzettel forgalmaztam és 329 van igazolva. SSTV módban 121 nyugtázott DXCC körzettel rendelkezem.

Néhány amatőr diploma és magasabb fokozatai amit nemrég kaptam: 5BDXCC, 5BWAZ + 30M + 17M + 12M WAZ, 5BWAC, CQ-DX CW Honor Roll, CQ-DX SSTV, CQ-DX Field (190) Mixed Honor Roll,USA-CA 500

Versenyeken elért eredményeim:

1972 HA-OB SSB 2nd.
1987 IVCA SSTV 1st World Wide
1988, 1989,1990, 1992, 1994 IVCA SSTV 3th World Wide
1994 IVCA SSTV 4th World Wide
1999 JASTA SSTV 2nd.
2001 JASTA SSTV 3th.
2003 HA-DX 10M CW 1st.
2003 CQ WW RTTY WPX SOAB LOW #1 HA
2004 CQ WW RTTY WPX SO 15M #1 HA
2005 CQ WW DX CW SOAB LOW #1 HA
2006 HA-DX SOAB LOW CW 2nd.
2006 QTC JAPAN SSTV 2nd.
2006 HA-YL-OM RH 1st.
2006 PODXS 070 CLUB PSKFEST 2nd. EU.
2006 Concurso S.M. EL REY DE ESPANA SSB SO 21MHz DX CHAMPION
2007 CQ WW VHF 6M 1st. HA
2007 CQ WW DX CW SOAB LOW 1st HA

2008, 2009, CQ WW VHF QRP 1st World Wide
2008 HA VHF/UHF/SHF SOSB 144MHz 3th.
2008 EPC-PSK SOHP 2nd. EU
2009 EPC-PSK SOLP 2nd. EU
2009 HA-URH - OB SO 3th.
2010 EPC RUDXC-BPSK63-SOAB LP 1st. World Wide
2010 CIS DX QPSK63 DX-AB-LP 1st. World Wide
2010 HA-DX SOSB 160M CW LP 1st.
2010 IARU HF VB SO CW QRP 2nd. World Wide
2010 IOTA Contest SO CW 2nd. World Wide
2010 CQ WW DX CW 3th. World Wide, 2nd EU SOAB Assisted QRP
2010 CQ WW VHF QRP #1 WORLD
2011 HA-DX SOAB QRP 1st.
2011 CQ WW VHF QRP 3# World, #1 HA
2011 CQ WW DX Contest CW #7 WORLD, #3 EU, #1 Place HA SOLP Assisted 20 M
2012 HA-DX SOAB LOW CW 2nd.
2012 CQ WW DX SSB SOLP Assisted 40M #9 World, #4 EU,#1 HA
2012 CQ WW VHF QRP #1 WORLD
2012 CQ WW DX CW QRP SO Assisted All Band #1 WORLD
2013 HA-DX CW SOAB LOW 1st place
2013 HA YL-OM 2nd.
2013 HA URH-OB Mix.2nd.
2013 CQ WW DX SSB SO QRP Assisted 10M #2 World, #1 EU, 1# HA
2013 CQ DX Marathon Winner Formula Class
2014 HA URH-OB Mix.1st.
2015 HA-DX CW SOAB LOW 4th. HA
2015 MRASZ Életműdíj
2016 HA-DX MIX SOAB LOW 2nd. place

 

Az elmult években használt hívójelek HA40ZH (2002-04-26/ 2002-12-31), 9A/HA40ZH Murter Island (2002-07-25 / 2002-08-05),
VE3/HA1ZH (2007-09-22 /2007-11-03) HA50ZH (2012-05-10 / 2012-12-31 ) 9A/HA1ZH Rab Island (2014-09-01 / 2014-09-06)